
Rozumíme penězům
projekt EU podporovaný organizací Aisis
Vzhledem k zadlužování domácností je pilotně zařazeno téma Rozumíme penězům. Zde by se žáci měli naučit základní finanční gramotnosti, osvojit si pojmy z oboru financí, umět se orientovat ve finančních produktech a umět si rozvrhnout domácí rozpočet a domyslet důsledky svých finančních rozhodnutí.
1)Tvoření domácností
Na základě náhodných losů jsme vytvořili modelové domácnosti, které mají různé startovní finanční podmínky – od podnikatelské rodiny až po rodinu na mateřské dovolené. Žáci v těchto rodinách prožijí imaginárních 5 let, kdy postupně vytvoří vlastní rodinný rozpočet, řeší problém nákupu auta, výběru dovolené, pojistné události a tak si vyzkouší i důsledky svých finančních rozhodnutí.


2)Prezentace rodin
Ve třídě bylo vytvořeno 5 modelových domácností, jejichž úkolem bylo seznámit ostatní domácnosti s nastavenými životními a ekonomickými podmínkami (jak bydlíme, náš majetek, styl života, příjmy a půjčky). Ostatní domácnosti budou naše rozhodnutí a jejich vliv sledovat po celých 5 let a tím posuzovat jejich vliv na životní úroveň rodiny. Na podporu identity si jednotlivé domácnosti zvolí svoje společné příjmení.




Žáci si tvoří vlastní rozpočet pro danou domácnost, zjišťují zdroje příjmů a výdajů.|Orientují se v pojmech mzdy, sociální dávky.Během práce se mohli poradit i s odborníkem – mzdová účetní školy se snažila žákům zorientovat se v sociálních dávkách, na které by daná rodina mohla mít nárok. Tato činnost podporovala dovednost týmové spolupráce, komunikace a řešení problémů ve skupiná
ch

4)Výběr rodinné dovolené
Motivací pro tuto činnost je báječná dovolená naší domácnosti. Žáci se nejprve rozhodují podle svých rolí v rodině (ženská část rodiny, děti, muži). Ve své rodině pak svůj pohled na dovolenou obhajují a společně tvoří kompromis tak, aby uspokojili všechny členy rodiny.Vlastní rozhodování – výběr je však ovlivněn i finanční situací rodiny. Žáci volí mezi různými nabídkami cestovních kanceláří, svým rozpočtem, nabídkami půjček. Seznamují se i se správnými či chybnými rozhodnutími svých sousedů. Učí se i orientovat ve smlouvách cestovních kanceláří a orientovat se v pojmech používaných v úvěrových smlouvách. Žáci společně komunikují, používají argumenty, vytváří kompromisy


5) Závěrečné opakování
V závěrečném opakování si žáci procvičili pojmy, se kterými jsme se průběžně seznamovali. Žáci formou soutěže přiřazovali k pojmům úrok, kreditní karta, akontace, leasing .... vysvětlení.
Žáci pracovali v týmu, zorganizovali si práci, třídili a přiřazovali pojmy, diskutovali o prezentaci vlastního výkladu. V závěru pak hodnotili vlastní přínos pro ostatní členy skupiny a zhodnotili jsme i správnost přiřazených pojmů.
Všichni se již těšíme na příští školní rok, kdy v projektu Rozumíme penězům podporovaným organizací Aisis budeme pokračovat.



